- Komerční sdělení -aktualne
- Reklama -zprávy

ASUS Vivobook 15 OLED (K513EA): 15,6″ s lepším displejem než u většiny notebooků

Hlavní předností je OLED displej, který je opravdu návykový.

Nejen na filmy ale také na běžnou práci. Barvy, které na něm uvidíte, jsou výrazně krásnější, než na běžném displeji. Výrobce sice může přinést IPS s širším gamutem a vyšší svítivostí, pořád to ale nebude OLED. Všechno podstatné o tom, co tvrdí výrobce o jejich displejích, se dozvíte na specializované stránce ASUS OLED v češtině.

Asus vsadil na tuto technologii a rozšiřuje ji postupně do dalších notebooků. Nyní přišel na řadu i Vivobook. V minulosti jsme testovali Vivobook 15. Aktuální notebook, který přišel do redakce na test je vylepšen o nové komponenty tak, aby odpovídal aktuálnosti trhu. Opět má nepřehlédnutelný Enter.

Potřebuji Vivobook?

Toto je základní otázka. Je to zkrátka 15,6“ notebook. Ano ale tento má OLED displej, což je jeho silná přednost a druhá je numerický blok. Na pohled legrační argument, na podívejte se, kolik notebooků s touto úhlopříčkou obsahuje klávesnici s tímto blokem. Je jejich minimum a tak je tento model odpovídá potřebám těch, co pracují s čísly ve větší míře.

Konstrukce notebooku vychází z dříve testovaného modelu. Tady nejsou výrazné změny, pokud vůbec nějaké patrné. Doporučuji přečíst si recenzi původního kusu.

Výrobce použil osvědčené technologie, tedy jde například o NanoEdge Full HD displej. Tenké rámečky jsou více doménou ultratenkých notebooků, ale i zde se výrobce snažili přinést tento prvek. Velká plocha a tělo počítače není tak velké. Vyklopením displeje se zároveň nadzvedne zadní část a klávesnice se mírně nakloní směrem k vám. Tady to výrobce až tak moc nepromuje, ale konstrukčně se tak notebook chová.

USB-C s omezením

Menší nepříjemností je tento konektor, kterým notebook nelze nabíjet. Škoda, že jej výrobce omezil pouze jako datový konektor. Napájení je třeba použít to, co k němu dává výrobce a ztrácíte tak svobodu, například nechat si adaptér doma, když máte v práci univerzální USB-C.

Další výbava

Počítač je více navržen jako kancelářský stroj, není to vysloveně cestovatelský kousek. Má ale tichou klávesnici, což je plus navíc a vylepšené řízení spotřeby. V závislosti na konfiguraci se dostanete možná i na vyšší časy, mně se podařilo dosáhnout téměř 4,5 hodiny na jedno nabití a běžné práce. To není rekord, ale je to tak solidní čas v tomto segmentu notebooků. Vyšší přidanou hodnotu vidím v tom, že z něj uděláte tichý stroj.

ASUS Intelligent Performance Technology je technologie, která má za úkol řídit spotřebu i samotné chlazení v závislosti na senzorech uvnitř notebooků. Výrobce poskytuje svůj ověřený nástroj, ve kterém si můžete výkonnostní režimy přepínat. To bude mít dopad i na celkovou výdrž. Přepnutím se do tichého režimu ventilátory ztichnou téměř okamžitě. Závisí to i na náročnosti předchozího využití. Toto řízení spotřeby funguje přes klávesovou zkratku Fn+F.

Cena: 1039 eur

Zapůjčil: ASUS

Verdikt

ASUS Vivobook 15 OLED (K513EA) je dobrý notebook. Toto je zkrátka notebook o rozměru 15,6“ a OLED displejem. K tomu dal výrobce několik detailů navíc a tak se mi líbilo, že dokáže být naprosto tichý. Při večerním sledování filmů je to citelná přidaná hodnota. Tento model zvažujete tehdy, když chcete takto koncipovaný počítač a oceníte vysokou přidanou hodnotu s OLED displejem.

PR článek

Další články autora