- Komerční sdělení -aktualne
- Reklama -zprávy

Cena emisních povolenek v EU poprvé překonala hranici 6O eur za tunu

Cena emisních povolenek v Evropské unii (EU) poprvé překonala 6O eur za tunu.

Referenční prosincový kontrakt evropských emisních povolenek (EUA) se v pondělí dostal až na 61,01 eura za tunu. Později přišel o část zisků a po deváté hodině SELČ se obchodoval na úrovni 60,28 eura za tunu.

Ceny emisních povolenek začali překonávat rekordy již během minulého roku. Jen v květnu se jejich cena poprvé dostala nad 50 eur za tunu.

Evropský systém obchodování ETS, který funguje od roku 2005, je základem strategie EU v oblasti snižování emisí skleníkových plynů. Nárůst cen uhlíkových povolenek zvyšuje firmám náklady na emise a nutí je, aby hledali zelenější řešení.

Očekává se, že ceny povolenek budou pokračovat v růstu. Investiční šéf londýnského hedgeového fondu Northlander Commodity Advisors Ulf Ek ještě v květnu prognózoval, že do konce roku se dostanou na 75 eur za tunu.

Jednou z příčin zdražování emisních povolenek je i rozhodnutí EU, že v rámci obnovy po koronakríze je jednou z priorit urychlení přechodu k zelenější ekonomice. Loni v červenci 2020 jejich cena poprvé za více než 10 let překročila 30 eur za tunu a od té doby se zdvojnásobila.

PR článek

Další články autora