- Komerční sdělení -aktualne
- Reklama -zprávy

Výstavba křižovatky nestojí kvůli resortu financí

Výstavba křižovatky D4 / D1 rozhodne nestojí pro Ministerstvo financí (MF) SR. Zdůraznil to tiskový odbor resortu s tím, že Útvar hodnoty za peníze (UHP) zveřejnil hodnocení projektu ještě začátkem května. MF navíc dosud neeviduje žádost na uvolnění financí, tedy rozpočtové opatření, ze strany ministerstva dopravy.

„Je ve veřejném zájmu, aby se křižovatka D1 / D4 dokončila co nejdříve. I proto UHP již v červnu 2020 upozornil ministerstvo dopravy a NDS, že podle platných zákonů je nutné urychleně zveřejnit studii proveditelnosti projektu. NDS ji zveřejnila až v dubnu 2021,“ podotkl resort financí. UHP tento projekt následně posoudil ještě v květnu, tedy v zákonné lhůtě do 30 dnů od zveřejnění studie.

MF zároveň poukázalo na to, že ve smyslu zákona není podmínkou na vyhlášení veřejné zakázky hodnocení investice resortem financí, ale zveřejnění studie proveditelnosti, které bylo v rukou NDS. „Cílem hodnocení investičních projektů je zajistit jejich ekonomickou výkonnost, čili nejvyšší hodnotu pro poplatníky za proinvestovány veřejné peníze,“ dodalo ministerstvo financí.

Ministr dopravy Andrej Doležal (kandidát Jsme rodina) ještě 5. srpna během livestreamu na sociální síti k tomuto tématu uvedl, že ve státním rozpočtu jsou na tento projekt alokovány prostředky. „Stále však nemůžeme spustit veřejné zakázky, neboť ty finanční prostředky, které jsou v obecné pokladní zprávě alokovány na tento projekt, jsou stále v rukou ministerstva financí a každou investici nám musí rozpočtovým opatřením uvolňovat,“ ozřejmil.

PR článek

Další články autora