- Komerční sdělení -aktualne
- Reklama -zprávy

Zájem o půjčky na pokrytí Vánoc stoupá, stále více dárků tvoří hotovost

Nad půjčkou přemýšlí osm procent dotázaných, což je o tři procenta více než loni.
. Rizikové chování Slováků se před vánočními svátky zvýšilo. Potvrzuje to průzkum Nadace Partners a agentury Focus, ve kterém osm procent Slováků přiznalo, že jsou ochotni se pro svátky zadlužit. Před rokem to bylo přitom jen 5 procent lidí.

Podle společnosti Partners Group SK je takové chování velmi nebezpečné.

Úvěr na pokrytí Vánoc se nedoporučuje
Domácnost se úvěrem a jeho splácením může dostat po Vánocích do vážnějších finančních problémů.

Stejně to vidí i Maroš Ovčarik z Finančního kompasu, nedoporučuje vzít si úvěr na pokrytí Vánoc.

Klouzavý medián je nejnižší za více než měsíc – mapy a grafy >>>
Možností půjček je přitom několik, jako například kreditní karta a povolené přečerpání na účtu.

„Banky u kreditních kartách poskytují bezúročné, většinou 45-denní, období. Pokud finance v tomto období vrátíte, banka si nezapočítá žádný úrok. Riziko se však skrývá v přibližně 20-procentním úroku, pokud peníze nestihnete vrátit,“ varuje Ovčarik.

Úroková sazba při běžném spotřebitelském úvěru je v průměru přitom 6 až 7 procent.

Skutečné náklady půjčky
Drahé jsou podle Ovčarik i tzv. rychlé peníze od nebankovky. Proplacení nebankovních půjček spolu s celkovými náklady a poplatky patří podle něj k nejvyšším na trhu.

„Úvěr si neberte, dokud jste neprostudovat všechny ostatní možnosti. Zamyslete se, jakou výši splátky a během jakého období jste schopni splácet,“ radí Ovčarik.

Při výběru půjčky je dobré si všímat roční procentní sazbu nákladů, která zahrnuje veškeré náklady spojené s půjčkou, nejen samotný úrok.

Patří sem například poplatek za schválení žádosti, vedení úvěrového účtu nebo pojistné.

Železná rezerva by neměla padnout na Vánoce
Jak dále uvedla odbornice na osobní finance z Partners Group SK Linda Gergelová, krajním řešením, ale určitě lepším jako úvěr nebo půjčka, může být železná rezerva.

„Tento rok, více než kterýkoliv jiný, ukázal důležitost spoření peněz do rezervy. Neměla by padnout na vánoční nákupy, jde o peníze na horší časy spojené se ztrátou zaměstnání, nemocí nebo jinými nepředvídatelnými událostmi,“ řekla Linda Gergelová.

„Pokud však rodina přišla o část příjmů a neví, jak jinak vykrýt vánoční svátky, doporučuji raději jako úvěr použít rezervu. Minuta peníze třeba hned po svátcích do rezervy znovu doplnit,“ upozorňuje Gergelová.

Polovina vánočních nákladů na dárky
Z průzkumu dále vyplynulo, že Slováci plánují na dárky utratit v průměru 195 eur, což je přibližně stejně jako loni. Gergelová upozorňuje, že vánoční dárky nejsou jediná položka během příprav na svátky.

„Dárky tvoří asi polovinu nákladů na přípravu Vánoc. S přibližně stejnou částkou, tedy s 200 eury, musí domácnosti počítat i při nákupu potravin na sváteční stůl či při výzdobě. Celková suma za Vánoce se tak může vyšplhat i na 400 eur,“ doplňuje.

Během tohoto roku si například mnozí Slováci pod stromečkem najdou i finanční hotovost.

„Zajímavým zjištěním průzkumu je nárůst procenta lidí, kteří chtějí na Vánoce darovat hotovost. Zatímco před pěti lety šlo o 10 procent respondentů, dnes je to skoro dvojnásobně více, téměř 20 procent lidí,“ uvedl Martin Slosiarik z agentury Focus.

PR článek

Další články autora