- Komerční sdělení -aktualne
- Reklama -zprávy

8 tipů, jak se vyhnout problémům se splácením půjčky

Lidé si berou úvěr nejčastěji na bydlení, auto, elektroniku a sportovní vybavení, ale stále častěji i na dovolenou či dárky pro své blízké. Se splácením dluhu by v zásadě neměl být problém, pokud si vše dobře rozmyslíte a přepočítáte. Přinášíme vám souhrn nejdůležitějších věcí, které byste měli zvážit před uzavřením smlouvy o jakémkoli úvěru. Také nejčastější chyby a rady, jak se vyhnout problémům při splácení půjčky.
Prověřte si možnosti rodinného rozpočtu
Detailně si promyslete možné rezervy, kde byste mohli ve vaší domácnosti ušetřit. Pokud zjistíte, že utratíte měsíční výplatu do posledního eura, nemáte prostor splácet úvěr a raději si nepůjčujte. „Spočítejte všechny náklady, přičemž výše možné měsíční splátky je rozdílem příjmů a výdajů. Buďte na sebe přísní, zvolte raději vyšší splátku s kratší dobou splácení. Nenechte se zlákat na nižší měsíční platby za podmínek, že budete platit dvakrát déle, protože s úroky ve finále zaplatíte mnohem víc, „radí ombudsman klientů Home Credit Miroslav Zborovský.

Zvažujte všechna řešení
Vždy se držte jednoduchého, ale velmi důležitého pravidla, že čas užívání předmětu, na který si berete úvěr, by měla být delší než splatnost půjčených peněz. Nikdy si nepůjčujte na splátky jiných půjček, v tomto případě se raději obraťte na odborníky. Mohou vám pomoci s konsolidací půjček nebo poradit s konkrétním řešením vaší situace

Obraťte se jen na prověřené společnosti
Pokud si berete půjčku, vyberte si férového poskytovatele úvěrů. Ověřte si, zda je v seznamu České národní banky a zda má oprávnění k poskytování spotřebitelských úvěrů.

Berte v úvahu magické číslo RPSN
Pečlivě si vybírejte finanční produkt, který vám vyhovuje. Jediným kritériem by neměl být úrok, ale velmi důležité je sledovat roční procentní sazbu nákladů (RPSN), která v sobě zahrnuje všechny náklady spojené s půjčkou.

Před výběrem porovnávejte
Při výběru půjčky a poskytovatele si jako první krok zkuste vyplnit úvěrovou kalkulačku, kterou nabízejí banky a úvěrové společnosti. Nabídky berte pouze orientačně. „Požádejte o konkrétní nabídku u 2-3 společností, ne zbytečně víc. Protože všechny tyto nabídky se posílají do úvěrového registru a nadměrné množství by vás mohlo poškodit,“ uvádí Miroslav Zborovský z Home Creditu. Je dobré, když od vás společnost žádá více informací. Znamená to, že si skutečně prověřuje, zda jste schopen splácet. Vyhněte se společnostem, které nezajímají ani vaše příjmy. Každopádně je pozitivní mít nějakou úvěrovou minulost. Společnost tak vidí, že jste si už někdy půjčil, i to, jak jste v minulosti spláceli.

8 tipů, jak se vyhnout problémům se splácením půjčky

Čtěte smlouvy a ptejte se
Nepodepisujte smlouvu, kterou si nepřečtete. Seriózní poskytovatel vám dá dostatek času na prostudování a zodpoví vám všechny otázky. „Pokud je vám půjčka zamítnuta, vždy se ptejte na důvody. Někdy překážky jednoduše odstraníte, jindy musíte počkat několik měsíců, až se situace zlepší nebo se můžete obrátit na jinou instituci,“ připomíná M. Zborovský. Neutíkejte ale nikdy k lichvářům, pokud vám z objektivního důvodu nebyla půjčka poskytnuta, raději si nepůjčujte jinde za každou cenu.

Kontrolujte a dodržujte termíny
Po uzavření smlouvy si pohlídejte, zda vám přišla celá částka uvedená ve smlouvě, jaký je datum první splátky a nastavte si trvalý příkaz v bance. Po ukončení smlouvy poskytovatel obvykle posílá dopis, že půjčka byla splacena. Pokud vám nepřijde, vyžádejte si ho. Zrušte si trvalý příkaz. Informace o vašem bezproblémovém splácení zůstávají v úvěrovém registru a poslouží při žádosti o další půjčku.

Jaké vám hrozí úskalí a jak je řešit
Může se změnit vaše životní situace, přijdete o práci, dlouhodobě marodíte a dostanete se do problémů se splácením. Jedním z řešení je flexibilní půjčka sjednána předem, kdy si podle potřeby měníte výši splátek a pohybujete se v rámci stanoveného minima a maxima. Další možností je pojistit si splácení. „Když jednou zapomenete zaplatit splátku, seriózní poskytovatel by vám to měl připomenout bez dalších sankcí. Pokud u vás nastane problém se splácením, ihned o tom společnost informujte a požádejte o pomoc. Ověření poskytovatelé půjček mají systematické řešení a dokáží i v těžké životní situaci pomoci. Pokud potřebují dodat důkazy vašich tvrzení, např. potvrzení od lékaře, výplatní pásky, nelekejte se toho a dodejte jí je, aby mohla vaši situaci správně posoudit a našla nejlepší možné řešení. Pokud vám půjčky přerůstají přes hlavu, je pro vás ideálním řešením konsolidace, což je sloučení několika půjček dohromady, „doplňuje ombudsman klientů Home Credit Miroslav Zborovský.


Tip redakce: Načerpejte inspiraci a zajímavé tipy.


PR článek

Další články autora