- Komerční sdělení -aktualne
- Reklama -zprávy

Co by nám skutečně mělo dělat starosti

Tak ještě jednou. Z čeho bychom si měli skutečně dělat těžkou hlavu?

Je to Čína?
Politika USA vůči Afghánistánu?
Předražené trhy a nafukující se bubliny aktiv?
Budoucnost technologického sektoru a ESG?
Jsou centrální banky uvězněny důsledky jejich vlastních monetárních experimentů?
Růst nebo propad ekonomiky po koronakríze?
Inflace, deflace nebo stagnace?
Dalo by se pokračovat …

inflace
Začněme velkým tématem, inflací. Mnozí hráči na trhu počítají se zpomalením na základě posledních údajů. Snížené odhady růstu znamenají, že se není čeho obávat. Obavy z nárůstu inflace už ustupují, říkají analytici. Omyl. To je příliš zjednodušená perspektiva, inflace není jen o okamžitých a reverzibilních nabídkových a mzdových faktorech, protože globální ekonomika se po Covide opět otevírá. Všechny centrální banky papoušky tento „přechodný“ inflační příběh, ale pravděpodobně tomu nevěří ani ony sami. Očekává se, že ceny výrobní i spotřebitelské ceny budou růst. Co se pokoušejí maskovat? Inflace je také dlouhodobým důsledkem. Je přítomna od roku 2010. Až dosud byla skryta ve finančních aktivech, nyní se šíří do reálného světa.

Říká se, že inflace je vždy peněžním důsledkem. Ne zcela, jak ukazuje Covid-19. Zkusme si ilustrovat měnové důsledky politiky centrální banky: v reálném světě ultranízké zkreslené úrokové sazby dělají bydlení dostupnějším, ale to má za následek nemyslitelné vysoké ceny bydlení, které vyvolává mzdové požadavky a mzdovou inflaci. Inflace, která je velkou hrozbou pro oživení, zůstává vysoká a i když některé složky se zmírnily.

Komodity a kapitál
Nestálé ceny ropy začátkem tohoto roku vedlo k nárůstu cen komodit, a obecnému nárůstu cen stavebních materiálů. To vše je částečně výsledkem zvláštní politiky OPEC, nefunkčních dodavatelských řetězců, Covidu a mnoha dalších a dalších faktorů. Faktem je, že růst spotřebitelských cen je citlivě sledován. Ale o propadu cen se mluví už méně. Ceny řeziva by mohly klesnout, ale nikdy byste se o tom nedozvěděli, když se nepokoušíte koupit dřevo.

PR článek

Další články autora