- Komerční sdělení -aktualne
- Reklama -zprávy

Němečtí konzervativci odmítli výzvu k zmírnění limitů pro dluh

Výzvu předložil šéf úřadu kancléřky Angely Merkelové.
Němečtí konzervativci v úterý odmítli výzvu k zmírnění ústavně nařízených limitů pro emise dluhů, kterou předložil Helge Braun, šéf úřadu kancléřky Angely Merkelové, její blízký spojenec.

Podle Brauna Berlín nebude několik let schopen dodržovat přísná fiskální pravidla.

Braunův komentář pro hospodářský deník Handelsblatt je zatím nejjasnějším znamením, že donedávna přísně disciplinovaná německá vláda se snaží získat prostor na svobodnější utrácení po krizi způsobené pandemií nového koronavirus. Už loni přitom podpořila ekonomiku nebývalým balíčky pobídek.

„Ani v následujících letech nebude možné dodržet dluhovou brzdu, a to ani při přísné disciplíně v oblasti výdajů,“ napsal Braun. Domnívá se, že Německo by ještě na několik dalších let mělo dočasně zrušit ústavní omezení nového dluhu, aby nebránilo hospodářskému oživení. „Tento krok je nezbytný a je třeba ho vnímat jako strategické rozhodnutí pro hospodářské oživení“, uvedl Braun. Díky větší flexibilitě v oblasti dluhu se vláda bude moci zdržet zvyšování daní nebo sociálních poplatků, dodal.

Německý parlament loni pro pandemii onemocnění COVID-19 pozastavil pro roky 2020 a 2021 pravidlo, které omezuje nové půjčky spolkové vlády na 0,35% hrubého domácího produktu (HDP).

Eckhardt Rehberg, mluvčí Merkelové konzervativců pro rozpočtové otázky v dolní komoře parlamentu, ale v reakci na Braunův komentář uvedl, že poslanci strany jsou nadále za dodržování dluhové brzdy a fiskální disciplínu považují za otázku, o níž se nevyjednává. „Příčinou dluhové krize v eurozóně nebyl příliš malý, ale příliš vysoký dluh,“ upozornil Rehberg a Braunův návrh označil za jeho „osobní názor“.

I Christian Plošší, lídr CDU v Hamburku souhlasí s tím, že toto pravidlo nesmí být uvolněny. „CDU je stranou fiskální obezřetnosti a mělo by to tak zůstat,“ řekl.

Berlín si loni vzal nový čistý dluh ve výši 130,5 miliardy eur. To byla jeho nejvyšší roční půjčka v poválečné historii. A tento rok plánuje ministr financí Olaf Scholz půjčky až ve výši 180 miliard eur.

Braun navrhl, aby se místo pokračování v zavádění výjimek z dluhových pravidel pro jednotlivé roky, upravila ústava tak, aby definovala „spolehlivě se zmenšující koridor“ nových půjček v následujících letech a „jasný datum návratu k dluhové brzdě“.

Braunův návrh je pozoruhodný vzhledem k tomu, že pravidla o dluhu byly dlouho pýchou Merkelové středopravé Křesťanskodemokratické unie a tento rok je volební. Němci si 26. září zvolí nový parlament a kancléře, který po 16 letech vystřídá Merkelovou.

PR článek

Další články autora