- Komerční sdělení -aktualne
- Reklama -zprávy

V čem je Windows 11 zklamáním a v čem je lepší?

Novinka je zde již déle, je čas napsat první dojmy a to, co se změnilo.

Tento článek nebude o tom, zda na Windows 11 přejít. Asi ano, jestli to bude teď? Hodně opravdu nového vám nepřinese a život vám určitě nezmění. Kdo má rád nové verze, může systém zkusit. Je bez debaty, že má mnohá vylepšení. Pokud ale nejste hráči nebo nepotřebujete vysloveně jeho konkrétní funkci, budete se na něj dívat ze stejného pohledu jako já. Změnila se nabídka Start a změnila se filozofie ovládání. Něco ubylo, něco přibylo.

Start vlevo

A abych nezapomněl, tlačítka Panelu úkolů jsem si posunul doleva, staré zvyky ale možná se jednou „macOSovsky“ ocitne uprostřed. Je to opravdu o zvyku. Chci i poslepičky udělat myší vlevo dolů a zmáčknout levé tlačítko s jistotou, že jsem se trefil nad tlačítko Windows. Vím, je i klávesa Win, je mnoho způsobů, ale toto je zatím můj systém, na který jsem si zvykl.

Průzkumník?!

Je hezký a přehledný, to je fakt. Proč se ale přestaly zobrazovat náhledy obsahu adresářů. Mně velmi pomáhal náhled na poslední/nejnovější obrázek v daném adresáři nebo typ dokumentu pokud šlo o adresář se smíšenými daty. Proč zmizela tato funkce? Je to daň za zaoblené rohy oken?

Navíc je třeba říci, že oceňuji kompaktní a nekompaktní zobrazení. Ve standardním nastavení jej již máte zapnuto. Tedy zobrazení položek pod sebou (tedy standardní zobrazení pro všechny adresáře mimo multimediální) je vzdušnější. Toto se mi opravdu líbí a v tomto směru patří designérům velká pochvala.

Proč nevidím náhled fotek v adresářích?
Proč nevidím popisy aplikací?

Panel úloh se změnil. Vlastně se mění v každé verzi Windows a je to taková ta věc, kterou na systému čekáte. Jasné, čekáte podporu hardwaru, nové DirectX ale ve skutečnosti se těšíte zejména na nové ikony, Průzkumníka i nějaké ty modifikace v Start. Nyní konkrétní panel nezobrazuje názvy otevřených aplikací. Je pod nimi čárka, že je aplikace otevřena. Když si zapnu dvě okna prohlížeče, musím se rozkliknout přes panel a tam si vybrat.

Naštěstí zobrazení náhledů oken funguje okamžitě a nečekáte ani půl vteřiny. I tak je to šikanování a zbytečně to zdržuje. Uživatelé MacOS to mají odjakživa, my Windowsáci to máme poprvé v životě a je jasné, že mnozí nebudeme chtít změnu akceptovat bezbolestně. Možná někdo přijde s nějakou úpravou v registru a budeme moci popisy vrátit zpět.

Také existuje možnost přepínat okna přes Alt+Tab. Jasné, že je to o zvyku, ale ani ve Windows 10 jsem neměl aplikace a otevřená okna bez popisů a zgrupovány. Teď už nemám na výběr. Proč tuto funkci vypustili? Asi aby vypadal panel krásnější a uklizené. Takhle se dnes dělají věci, hlavně aby pěkně vypadaly.

Zgrupování oken – nepříjemné, zpomalující, neužitečné
Konec obnovy okna

Možná otázka zvyku a možná jsem byl jediný, kdo to takhle dělal. Chci přetáhnout nějaký soubor do okna s Průzkumníkem. Ve Windows 10 a všech, co měli Panel úloh, stačilo chytit soubor a potáhnout ho myší na tlačítko okna Průzkumníka na Panelu úloh. Nyní nic takového nefunguje a nad souborem přibude ikona, která charakterizuje, že tato akce nebude platná. Proč tohle zmizelo?

PR článek

Další články autora