- Komerční sdělení -aktualne
- Reklama -zprávy

Zpověď drobného obchodníka: Šílenství se teprve začíná, bude to rock’n’roll

Nejdůležitější vlastností fóra je transparentnost. Členové pravidelně sdíleli stav svého obchodování, ztráty i zisky. Někteří dokonce pravidelně zveřejňovali stav svého portfolia včetně ztrát. Hromadně se posuzovaly návody, jak co nejlépe investovat do akcií.
Do fóra WallStreetBets na Reddy jsem se zaregistroval téměř před dvěma lety. Neměl jsem daleko od toho typického „znuděného, ​​mladého obchodníka Reddit“, kterého v době popisují média. Pracoval jsem v bankovnictví a více než 15 let jsem byl drobným investorům, kromě toho jsem více než osm let učil finanční management na univerzitě Russell Group.

Průměrný profil členy byl z hlediska znalostí a zkušeností podobný tomu mému, ale byly mnohem mladší a měli hlouběji do kapsy. Fórum mělo něco přes milion členů a bylo dobrým zdrojem informací a informací. Když někdo zveřejnil svou analýzu možných obchodních příležitostí, šlo o „due diligence“. Analýzy byly velmi podrobné, stejně jako ta, kterou zveřejnil Keith Gill – alias DeepFuckingValue ohledně GameStop, což vedlo k 100-násobnému cenovému nárůstu. Tyto DD byli členy podrobně zkoumány a projednány a jakékoli nesrovnalosti v argumentech nebo údajích byly obvykle rychle identifikovány. Stávající členové neustále připomínaly nováčkem rizika spojená s navrhovanými obchody a varovali, že každý, kdo dá více než 2% svého celkového kapitálu do rizikového obchodu, dělá chybu.

O GameStop s začalo diskutovat asi před rokem. Ale v té době to byla pouze obchodní příležitost. O dopadu na zajišťovací fondy, nebo o válce s Wall Street se nemluvilo. V lednu 2021 jsem na základě diskuse na fóru koupil 11 akcí GameStop, postupnými kroky v rozmezí od 80 USD do 350 USD (v průměru 200 USD) na základě tehdejších dostupných informací. Koncem ledna nastalo šílenství, když členové fóra hromadně nakupovali GameStop a další akce, včetně BlackBerry a kinematografické skupiny AMC Entertainment, pomocí obchodních platforem s nízkými poplatky, jako je Robinhood. Vycházelo to z vědomí, že mnoho zajišťovacích fondů se výrazně usilovalo o to, aby tyto ceny akcií klesly (známé jako „krátké pozice“), a že jejich zvýšení by stálo velké investory „majlant“.

Zpověď drobného obchodníka: Šílenství se teprve začíná, bude to rock’n’roll

Fórum WallStreetBets se rozrostlo exponenciálně. Počet členů je v současnosti okolo 8,4 milionu a stále roste. Je téměř nemožné sledovat diskuzi nebo získat informace, dokonce i zakladatelé fóra se stěžovali, že jsou obětí vlastního úspěchu. Odezva obchodních aplikací byla sporná. Buď přestali nebo přísně omezily nákupy jednotlivých obchodníků, přičemž všem umožnily prodávat, čímž potlačili poptávka a cenu. A tato omezení se vztahovaly pouze na maloobchodníky – ne na zajišťovací fondy.

Pobouřeni retailoví investoři podávají proti společnosti Robinhood více než 30 hromadných žalob a v únoru se očekává slyšení amerických parlamentních výborů. Robinhood tvrdí, že dočasně zavedl omezení, zatímco získal další financování na pokrytí obrovského zvýšení částek, které zúčtovací střediska požadovali na pokrytí období do vyrovnání každého obchodu. Od té doby společnost získala od podporovatelů více než 3 miliardy USD a částečně zrušila omezení.

Zdá se, že nastává širší změna. Za posledních pár týdnů většina z nejrychleji rostoucích komunit na Reddy souvisí s investicemi a obchodními diskusemi. A tento trend se šíří do celého světa. Podobné fóra se objevily i ve Velké Británii, Evropě a Malajsii.

I institucionální investory si začali uvědomovat, že uživatelé sociálních sítí, kteří pracují kolektivně, jsou schopni odhalit pečlivě ukryté informace a šířit je jako blesk. Může to také vést k významným změnám v postupech řízení a zveřejňování rizik, například společnost Citron, která se specializuje na přijímání krátkých pozic, tvrdí, že už nebude svůj výzkum zveřejňovat.

Může to zároveň znamenat, že více lidí se v budoucnu může rozhodnout řídit své vlastní investice, místo aby platili štědré poplatky hedžovým fondům a jiným finančním institucím, aby to dělali za ně. Tento jev způsobil, že se mladí lidé začali mnohem více zajímat o fungování finančních trhů a fóra sociálních médií a obchodování bez provize by mohli vytvořit novou generaci investorů.

Tato demokratizace kapitálových trhů může být řešením lhostejného postoje běžné populace k úsporám a investicím a zvrátí dlouhodobější trend, který existuje již více než tři desetiletí.

Zpověď drobného obchodníka: Šílenství se teprve začíná, bude to rock’n’roll

Pokud jde o mě a mých 11 akcí GameStop, v současnosti mají hodnotu výrazně nižší, než co jsem za ně zaplatil. Plánuji jejich držet ze dvou důvodů.

PR článek

Další články autora