- Komerční sdělení -aktualne
- Reklama -zprávy

Ve druhé nejchudší skupině zemí: Máme minimální mzdu třetinovou oproti Lucembursku

S úrovní 623 eur v tlustém se dle nejnovějších údajů Evropského statistického úřadu Eurostat dostala v tomto roce na 13. místo z 27 zemí Evropské unie. Nejnižší minimálku mají dlouhodobě v Bulharsku, kde v tomto roce dosahuje úroveň pouze 332 eur v hrubém, naopak nejvyšší, 2202 eur měsíčně, je v Lucembursku.
„Na Slovensku pobírá minimální mzdu přibližně 4% Slováků, což představuje přibližně 217 tisíc lidí. Zajímavostí je, že rozdíly v minimálních mzdách v členských státech EU jsou po zohlednění rozdílů v cenové hladině podstatně menší než loni. Minimální mzda v členských státech s nižší cenovou hladinou se při vyjádření parity kupní síly (PPS) relativně zvýšila a naopak je relativně nižší v členských státech s vyššími cenovými hladinami, „řekla Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.

Na Slovensku se výše minimální mzdy vypočítává dle automatického vzorce. Představuje 57% z průměrné měsíční nominální mzdy zaměstnance za kalendářní rok, který dva roky předchází kalendářnímu roku, na který se určuje částka měsíční minimální mzdy. Hodinová minimální mzda u nás je v tomto roce ve výši 3,58 eura.

Mezi země, které minimální mzdu zavedenou nemají, patří Dánsko, Itálie, Kypr, Rakousko, Finsko a Švédsko. Minimální mzdy se v unii pohybují v rozmezí od 332 eur v Bulharsku do 2202 eur měsíčně v Lucembursku. Každým rokem se i přes její zvyšování rozdíly zvětšují. Ze zemí V4, kam patří sousední Česká republika (579 eur), Maďarsko (442 eur) a Polsko (614 eur), má Slovensko nejvyšší minimální mzdu.

Ve druhé nejchudší skupině zemí: Slovensko má minimální mzdu třetinovou oproti Lucembursku

„Slovensko patří k druhé nejchudší skupině zemí, ve kterých se minimální hodinová mzda pohybuje v rozmezí 2,50 až 5 eur. Třicet let demokracie výrazně posílilo celého regionu střední a východní Evropy. Stále se však nedaří dohnat západní Evropu co do výšky platů. Průměrná výška mezd dosahuje pouze 25-40 procent mezd vyplácených v Německu, „doplnila Buchláková.

V kategorii minimální mzdy nad 1500 eur v tlustém jsou kromě Lucemburska i Francouzi (1555 eur), Německo (1614 eur), Belgie (1626 eur), Nizozemsko (1685 eur) či Irsko (1724 eur). Jižanské země mají minimálku ve výši do 800 eur, kam patří například Řecko (758 eur), Portugalsko (776 eur), ale ve Španělsku se v tomto roce vyšplhala až nad hranici 1000 eur (1108 eur).

PR článek

Další články autora