- Komerční sdělení -aktualne
- Reklama -zprávy

Vyplatí se cloudové úložiště pro firmu?

Máte hlavu v oblacích? A co takový zámek v oblacích? Pomyslná oblaka v takovém případě nazýváme „cloud“, firemní data tedy máte „pod zámkem“ v „cloudovém úložišti“. Nebo je tam ještě nemáte a z využití cloudu máte obavy? Přečtěte si, jak vám cloud pomůže se zálohováním firemních dat a jejich zabezpečením!

Cloudová řešení zažívají prudký rozmach. V současnosti využívá veřejné cloudové služby téměř 70 % českých firem, z toho dalších 11 % společností používá cloud pro zvláštní účely, např. testování. Pokud spadáte do 10 % společností, které se chtějí spoléhat na vlastní IT infrastrukturu, zvažte, jestli cloudovému řešení nedáte přeci jen ještě šanci. Můžete totiž výrazně ušetřit a získat i řadu dalších výhod. Pojďme si je ukázat:

Cloudové úložiště jako řešení zálohování firemních dat

Záleží vám na firemních datech? Provádíte pravidelné zálohy? Pokud ano, pravděpodobně používáte externí pevné disky, optická média nebo dokonce vlastní server či úložiště dat. Tento druh zálohování je v zásadě v pořádku, má ale několik nevýhod:

  • Vysoké náklady – především úložiště dat typu NAS nebo rovnou celé servery skutečně nejsou levnou záležitostí. Pokud by se měly spolehlivostí a dostupností vyrovnat online úložišti dat, resp. cloudovému úložišti, jde o nesmírně vysoké částky v řádech vyšších stovek tisíc. K velmi vysokým pořizovacím nákladům musíte dále připočíst náklady na provoz, údržbu a personál.
  • Nízká spolehlivost – pokud ušetříte a zvolíte pro zálohování firemních dat běžné kancelářské nebo domácí zařízení jako externí pevné disky nebo optická média (DVD apod.), počítejte s nízkou spolehlivostí. Běžná zařízení nejsou nijak chráněna. Pokud nejsou sama dále zálohována, stačí např. jediné přepětí v napájecí síti a přijdete současně o data i jejich zálohy.
  • Ruční zálohy – i pokud nastavíte nějaký kompromis mezi cenou a spolehlivostí, všechny zálohy musíte provádět buď ručně (což je neefektivní), nebo pomocí specializovaného softwaru, který znamená další náklady.

Pokud se rozhodnete přejít na cloudové úložiště, získáte řadu výhod:

  • Výrazné snížení nákladů – platíte pouze za to, co skutečně využijete. Odpadají vám problémy a náklady spojené s provozem a údržbou.
  • Vysoká spolehlivost – každé cloudové řešení je mnohonásobně jištěno a neustále monitorováno odborníky. U dobrých poskytovatelů cloudových úložišť jsou data navíc současně uložena na více fyzických lokalitách. Kvalitní poskytovatel cloudového řešení navíc splňuje certifikace o bezpečnosti informací.
  • Automatické zálohy firemních dat všechny důležité soubory jsou neustále automaticky zálohovány včetně jejich změn. V praxi to znamená i možnost verzování souborů – díky cloud záloze se můžete kdykoliv vrátit ke starší verzi souboru, který byl např. omylem přepsán nebo smazán.
  • Dostupnost a snadné sdílení – svoje data máte kdykoliv dostupná na jakémkoliv zařízení, které je připojené k internetu. Data můžete snadno sdílet, např. jednoduchým odkazem v e-mailu nebo chatu.

Tip: Přečtěte si, jak snadno probíhá migrace firemních dat na cloudové úložiště.

Cloudové úložiště představuje efektivní způsob údržby a správy vašich dat. Neřešíte provoz ani údržbu zařízení a neřešíte ani kapacitu úložiště. Jeho další velkou výhodou je totiž škálovatelnost – v zásadě kdykoliv si můžete jednoduše zajistit větší prostor dle vašich aktuálních potřeb. Svoje firemní data máte navíc v bezpečí před kybernetickými útoky i v bezpečí před selháním pevných disků. Připojíte se k 80 % českých společností, které na cloud už v nějaké formě přešly?

PR článek

Další články autora