- Komerční sdělení -aktualne
- Reklama -zprávy

Inflace ve Španělsku dosáhla v srpnu téměř 9-letého maxima

Spotřebitelské ceny ve Španělsku vzrostly tento měsíc na téměř 9-leté maximum. Pod výrazný růst se podepsal rostoucí domácí poptávka a nízký srovnávací základ, když v minulém roce poptávka výrazně ovlivňovala pandemie nového koronavirus a s ní spojené protipandemické opatření.

Jak v pondělí uvedl španělský statistický úřad ve svém předběžném odhadu, meziroční míra inflace dosáhla v srpnu 3,3% oproti 2,9-procentní úrovni v předchozím měsíci. Srpnový odhad znamená nejvyšší míru inflace od října 2012.

Nejvíce vzrostly ceny elektrické energie, rostly však i ceny potravin. Na to poukazuje jádrová inflace, která nezahrnuje nestabilní ceny energií a potravin a která v srpnu podle předběžného odhadu dosáhla 0,7%. V červenci činila 0,6%.

V meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny vrátily v srpnu k růstu, a to na úrovni 0,4%. V červenci zaznamenaly pokles o 0,8%.

I harmonizovaná míra inflace dosáhla v srpnu v meziročním srovnání 3,3% po 2,9-procentní úrovni v červenci. Analytici přitom očekávali, že se udrží na červencové úrovni.

PR článek

Další články autora