- Komerční sdělení -aktualne
- Reklama -zprávy

Trend refinancování hypoték i s výhodnějšími podmínkami pokračoval

Lidé, kteří si vybavili změnu úvěrových podmínek, případně se svou hypotékou přešly do jiné banky, získaly loni často výhodnější podmínky. Čtvrtina ze všech loňských hypoték byly podle statistik Národní banky Slovenska (NBS) refinancovány staré úvěry na nemovitosti.


Byly zároveň levnější než hypotéky, které si měli možnost klienti vzít například před třemi lety. Zatímco v listopadu 2017 byl průměrný úrok na hypotékách na úrovni téměř dvou procent ročně, loni v listopadu se výrazněji přibližoval k jednomu procentu (1,26%).

„Na jedné straně je to způsobeno jednorázovými akcemi bank. Důvodem však byla ve více případech nezbytná konsolidace úvěrů z důvodu zhoršení ekonomické situace lidí,“ přiblížila analytička Poštovní banky Jana Glasová.
„Při refinancovaných úvěrů mají klienti výhodu například v tom, že si banka umí prohlédnout jejich historii platební kázně. Při zohledňování rizikovosti klienta tedy mají oproti novým klientům navrch. Rizikovost přitom výrazně ovlivňuje výši úrokové sazby a výrazně urychluje proces schvalování,“ doplnila mluvčí banky Lýdia Žáčková.


Další výhodou při refinancování hypoték podle ní bývá výhodnější poměr ceny nemovitosti a výše úvěru. Ze staré půjčky už totiž klient část splatil a jeho nemovitost získala na hodnotě, protože ceny bydlení na Slovensku stále rostou.
„Předpokládáme, že úrokové sazby na úvěrovém trhu zůstanou nadále nízké, jelikož na nulové úrovni se bude držet i hlavní sazba Evropské centrální banky. Navíc, i program kvantitativního uvolňování bude tlačit sazby dolů,“ vysvětlila Glasová. Opačným směrem zase může individuální potlačit sazby riziková přirážka. Ta má v dobách krize tendenci růst. Úroky na hypotékách mohou tedy jednotlivě stoupnout.

PR článek

Další články autora