- Komerční sdělení -aktualne
- Reklama -zprávy

V byznysu by za zpoždění aplikace na kontrolu COVID průkazů dávaly pokuty

IT Asociace Slovenska (ITAS) kritizuje příslušné orgány za zpoždění aplikace pro obchodníky na kontrolu COVID průkazů. Podle viceprezidenta ITAS a Republikové unie zaměstnavatelů (RUZ) SR Mária Lelovský by za opožděné dodání řešení hrozily v „normálním businessového světě“ pokuty, vyvození odpovědnosti a záruka, že se to už nebude opakovat. Vyzdvihl, že aplikace mohla být v provozu už před půlrokem, zaměstnavatelské svazy už totiž vládě nabízeli řešení počátkem roku.

„Detailní specifikaci včetně rozpočtu jsme Ministerstvu financí (MF) SR představili 5. února 2021, autoři a dodavatelé aplikace byli schopni nasadit ji do celoplošné provozu během pár týdnů,“ podotkl Lelovský.

Šlo o dvě verze aplikace – pro občany na zobrazení a pro provozy pro kontrolu průkazů. Do ostrého provozu ji zaměstnavatelé navrhovali nasadit od 5. března tohoto roku. Aplikaci bylo možné v případě potřeby aktualizovat, aby se přizpůsobila celoevropskému řešení, které bylo nasazeno v červnu tohoto roku. Lelovský přiblížil, že získávání údajů z databází měla zajistit společnost Asseco a samotnou aplikaci jistá mezinárodní společnost, která dodává řešení i pro Formuli či pro město Trnava.

Stát se však rozhodl jít vlastní cestou a na vývoj aplikace využít vlastní vývojové kapacity. Lelovský však kritizuje fakt, že nová pravidla, podle nichž mají obchodníci v některých případech povinnost kontrolovat COVID průkazy zákazníků, platily od 16. srpna, přičemž Slovensko IT zpřístupnilo aplikaci Over Pass až 20. srpna pro Android a pro operační systém iOS až v pondělí 30 . srpna o 3.00 h ráno.

ITAS kritizuje, že stát zpřístupňuje důležité nástroje na poslední chvíli, podobně to totiž bylo i při aplikaci Green Pass. Zaměstnavatelé přitom už dlouhodobě vyzdvihovali, že aplikace pro kontrolu, zda je zákazník provozu očkován, otestováno nebo po prodělání onemocnění COVID-19, potřebná bude. Lelovský zdůraznil, že pokud chce stát používat vlastní IT kapacity, musí to dělat zodpovědně. „Pamatuji si tu pamětní větu z MF ČR, že pokud nespustíte tu aplikaci, kterou jsme nabízeli v dohodnutém termínu a bude to komunikovány veřejnosti, tak ať nepočítáme s odměnou,“ tlumočil Lelovský s tím, že pokuta měla být v tom případě ve výši realizace .

PR článek

Další články autora