- Komerční sdělení -aktualne
- Reklama -zprávy

Optimismus spotřebitelů v srpnu vzrostl

Spotřebitelská atmosféra byla v srpnu optimističtější než v předchozím měsíci. Sezónní upravený indikátor spotřebitelské důvěry si meziměsíčně polepšil o 1,8 bodu a dosáhl hodnoty -18,8 bodu. Na náladu spotřebitelů měla vliv mimo jiné i míra nezaměstnanosti, která v druhé polovině roku začala klesat, a také rostoucí počet pracovních nabídek, uvedla analytička Wood & Company Eva Sadovská.

„Na náladu spotřebitelů nepochybně ovlivňuje mnoho faktorů – jejich aktuální stav, ale i jejich budoucí vývoj. V případě ekonomického vývoje se v tomto roce očekává nárůst hrubého domácího produktu (HDP), „uvedla Sadovská.

Kromě klesajícího počtu lidí bez práce a růstu pracovních nabídek vidí za růstem indikátoru spotřebitelské důvěry i výrazné spoření Slováků během pandemie, kde byla hlavním důvodem takzvaná odložená spotřeba. „Pokud tedy lidé v úvodních měsících roku neutráceli, nebylo to z důvodu, že by neměly za co, ale spíše proto, že neměli kde – pro zavřené kamenné obchody či fyzické provozu různých služeb,“ upřesnila analytička. Spotřebitelé tak posouvaly mnohé nákupy na později, když budou obchody či provozu opět otevřené a budou je moci osobně navštívit.

Určitý pesimismus spotřebitelů týkající se inflace je však podle Sádovsky na místě. Inflace se totiž v tomto roce z lednových 0,7% zvýšila na červencových 3,3%, což je rekordně vysoká úroveň za posledních osm let. „Předpokládáme, že zdražování zboží a služeb bude pokračovat iv následujících měsících tohoto roku. Pochopitelně, určitou dávku nejistoty u respondentů mohou vzbuzovat obavy z průběhu třetí vlny pandemie, „dodala analytička.

PR článek

Další články autora