- Komerční sdělení -aktualne
- Reklama -zprávy

Flashback: Krátká historie Bluetooth technologie

Trvalo to léta, ale USB nakonec nahradilo podivné proprietární konektory prvních mobilních telefonů.

Léta před tím, než se USB stalo standardem, však chtěla veškerou elektroniku spojit jiná technologie přenosu dat: a ta dokonce ani nepoužívala kabely. Pojďme se podívat, jak jsme se dostali od infraportu až k Bluetooth. Technologii Bluetooth vyvinul Ericsson v 90. letech minulého století. Je pojmenován podle dánského krále Haralda „Bluetooth“ Gormssona z 10. století, který sjednotil Dánsko a Norsko. Logo kombinuje znaky ᚼ a ᛒ, což jsou Haraldovy iniciály. Název (který ve skutečnosti navrhl inženýr z Intelu) znamenal ambici stát se sjednocujícím standardem pro všechny druhy elektroniky: telefony, počítače a různé příslušenství.

V době, kdy se k synchronizaci dat například mezi počítačem a PDA používaly datové kabely (sériové nebo USB), byl k dispozici infraport jako bezdrátová možnost. To však vyžadovalo přímou viditelnost, což znamená, že během přenosu dat jste museli na sebe „zamířit“ obě zařízení. Bluetooth byl všesměrový, ačkoli fungoval maximálně na vzdálenost kolem 10 metrů, takže ve skutečnosti neměl výhodu dosahu. Ani výhodu rychlosti, jelikož verze 1.0 dosahovala maximální rychlosti 721 kbps. Na původně plánované případy použití to stačilo a tak byl v roce 2000 představen první telefon s Bluetooth: Ericsson T36. Nebyl to však první telefon, který se skutečně dostal do obchodů (model T36 byl zrušen).

Ericsson T39 byl první mobilní telefon s technologií Bluetooth

Průkopníkem této technologie byl Ericsson T39, který byl uveden na trh v roce 2001. Ve stejném roce IBM představila notebook ThinkPad A30 se zabudovaným připojením. Nyní jste mohli synchronizovat telefon a počítače bezdrátově. Vůbec prvním zařízením byla bezdrátová náhlavní souprava představená v roce 1999, která získala ocenění „Best of Show Technology Award“ na veletrhu Comdex. Krátce na to se v roce 2001 objevily první sady do auta. Byly sice monofonní, ale sloužily důležitému účelu: země na celém světě se už tehdy snažily zakázat používání telefonů během jízdy. Například Velká Británie to 1. prosince 2003 zakázala a pokuty začaly od 30 liber, ale mohly se zvýšit až na 1000 liber.

První stereo sluchátka se objevila v roce 2004. Je zvláštní, že se tak stalo rok poté, co se na trhu objevil první MP3 přehrávač s Bluetooth. Benefone Esc! z roku 1999 byl prvním telefonem se zabudovaným přijímačem GPS, ale trvalo ještě mnoho let, než se funkce stala standardem. V roce 2002 Socket představil první samostatný přijímač GPS, který posílal údaje polohy do mobilního zařízení: v tomto případě kapesního počítače. Stál 450 dolarů, což je téměř tolik jako samotný kapesní počítač. Začátkem roku 2000 se objevily také první myši, klávesnice a tiskárny s Bluetooth. Ty byly vhodné spíše pro počítače, které získaly možnosti připojení skrze přídavné karty a (brzy) USB klíčů.

PR článek

Další články autora