- Komerční sdělení -aktualne
- Reklama -zprávy

Káva robusta reaguje na protipandemické opatření ve Vietnamu

Káva robusta se v polovině minulého roku dostala na víceleté minimum kolem 1100 dolarů za tunu, pak se ale její velkoobchodní cena začala zvyšovat a na začátku tohoto roku se pohybovala kolem 1370 dolarů za tunu. Současné protiepidemické opatření ve Vietnamu přispívají k rychlému růstu ceny, která se již vyšplhala nad 2000 dolarů za tunu.
Ve Vietnamu se káva exportuje z velkého terminálu v Ho Či Minově Městě, v současnosti tam ale značně omezily provoz kvůli opatřením, která úřady zavedly ve snaze zastavit šíření koronavirus. V největším městě této jihoasijské země totiž začaly přibývat případy nakažlivější mutace delta, uvedla britská veřejnoprávní BBC. Město a jeho přístavy tvoří klíčovou součást globální dopravní sítě, která vede z Číny do Evropy.

Uzavření Hočiminova Města na jihovýchodě Vietnamu znamená, že exportéři mají problém dostat své zboží do přístavů, aby je mohli odeslat k odběratelům po celém světě. Cestovní omezení představují další problém, protože exportéři už už musí vyrovnat s celosvětovým nedostatkem kontejnerů v námořní dopravě. To přispívá k růstu cen za dopravu a v důsledku prodražuje prakticky vše, co se přepravuje po moři.

Vietnamské sdružení pěstitelů kávy a kakaa spolu s dalšími obchodními organizacemi vyzvali vládu, aby restrikce omezila, a pomohla tak zabránit dalšímu zpoždění v dodávkách a souvisejícímu růstu nákladů. Ministr dopravy proto minulý týden regionálním úřadem na jihu země nařídil, aby se snažili omezit dopady na dopravu zboží, včetně kávy.

Vietnamské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo, že v zemi se za uplynulý den objevilo dalších 14 224 případů nákazy koronavirus, což je rekord. O den dříve to bylo 12 663 případů nákazy a 344 úmrtí. Většina případů je právě v Ho Či Minově Městě a přilehlých průmyslových zónách. Od začátku pandemie se ve Vietnamu, který má přibližně 96 milionů obyvatel, nákaza zjistila skoro u 450 tisíc lidí, více než 11 tisíc lidí po nákaze zemřelo.
Problémy ve Vietnamu zhoršují již tak nepříznivou situaci pro pěstitele kávy. Brazílie, která je největším světovým pěstitelem prémiových kávových bobů arabika, totiž kvůli suchu a mrazem zaznamenala pokles produkce. Největší mrazy, které zemi zasáhly od roku 1994, vedly k růstu cen čerstvých bobů téměř na sedmileté maximum. Část pěstitelů navíc bude muset kvůli mrazům zasadit nové rostliny, což znamená, že produkci kávy lze neobnoví dříve než za tři roky.

Robusta je jedním ze dvou hlavních druhů kávy, které se ve světě nejčastěji pijí. Má více než 40-procentní podíl na trhu, zbytek připadá téměř celý na kávu arabika. Robusta má zpravidla více nahořklou chuť a používá se při výrobě instantní kávy nebo do některých typů espresa.
Podle odborníků tento růst cen kávy ve světě ovlivní cenu koncových produktů pouze nepatrně, do 40%. Smlouvy se v sektoru uzavírají na delší dobu a ceny jsou většinou stabilní. Mnohem více se na koncové ceně pražené kávy projeví zdražení energií a dopravy.

PR článek

Další články autora