- Komerční sdělení -aktualne
- Reklama -zprávy

Nálada v ekonomice eurozóny se v srpnu zhoršila více, než se čekalo

Index ekonomického sentimentu Evropské komise (EK) v srpnu klesl na 117,5 bodu z historického maxima 119 bodů v červenci.

Nálada se zhoršila ve všech hlavních sektorech – index důvěry v průmyslu padl na 13,7 bodu ze 14,5 bodu a ve službách na 16,8 bodu z 18,9 bodu. Index spotřebitelské důvěry si pohoršil na -5,3 bodu z -4,4 bodu.

Očekávání ohledně prodejních cen v průmyslu, které signalizují budoucí inflační tlaky, se dostaly na nový rekord. Zvýšily se také inflační očekávání spotřebitelů, kdy příslušný index stoupl na 31,1 bodu z 30 bodů. Index se však stále pohybuje hluboko pod svým historickým maximem 38,7 bodu zaznamenaným v roce 2001.

Index očekávání týkající se zaměstnanosti v srpnu vzrostl o 1,2 bodu na 112,8 bodu a dostal se nejvýše od listopadu 2018. Podpořili ho plány firem týkající se najímání nových zaměstnanců ve stavebnictví, maloobchodě a službách.

Nejprudší se zhoršila nálada ve francouzské ekonomice, kdy příslušný index padl o 4,5 bodu, za kterou následovala nizozemská. Nálada v Německu, které je největší ekonomikou eurozóny, se zhoršila jen mírně, když se index nálady v německé ekonomice snížil o 0,3 bodu.

PR článek

Další články autora