- Komerční sdělení -aktualne
- Reklama -zprávy

Jak můžete získat hypotéku? Od koho si ji brát a co musíte splnit

Hypotékou se rozumí finanční půjčka o větší částce s dlouhým horizontem splácení, zpravidla několik let. Žádá se o ní v případě, kdy potřebujete rozsáhlé investice například do koupě či rekonstrukce bytu a domu, nebo automobilu. Co ale musíte splnit pro její úspěšné získání a jaké máte možnosti na místním trhu?

Co musíte splnit pro poskytnutí hypotéky?

O hypotéku většinou v České republice mohou žádat pouze občasné ČR, nebo místní dlouhodobí rezidenti. Zde je ale potřeba dodatečných dokladů, které jsou pro každou poskytující společnost pochopitelně odlišné. 

To nejdůležitější je ale pochopitelně vaše finanční historie i přítomnost, na základě, které banky mají zákonnou povinnost posoudit vaši schopnost splácení poskytnuté hypotéku. V první řadě se tedy kontroluje bonita klienta. Zdali má někde nějaké aktivní hypotéky, nebo půjčky. Popřípadě zdali nejsou v prodlení, není klient v úpadku či exekučním řízení. Pokud je v tomto ohledu vše v pořádku, tak přichází druhá povinnost v dokazování, a to je váš příjem, či příjem vaší rodiny. Na základě těchto parametrů se pochopitelně stanoví nejen, zdali dostanete možnost hypotéky, ale v jaké výši ta možnost případně bude.

Výběr poskytující společnosti

Druhá starost je pak výběr společnosti, od kterého si hypotéku budete brát. Nejdůležitějším parametrem by pro vás rozhodně měla být spolehlivost a tržní stálost daného finančního institutu. Ve smlouvách mnohdy číhají skrytí strašáci v podobě penále za předčasné splacení a další podobné větičky pod čarou.

Druhou důležitou věcí pak pro vás zajisté bude výše úrokové sazby, kterou banka nabízí. Ta většinou bývá stanovena s výší na jeden rok a platí to, že i když bude banka v průběhu vaší hypotéky sazbu zvyšovat či snižovat, vy máte fixně stanovenou sazbu v momentu podpisu smlouvy. Zde sice máte prostor ušetřit, ale stále by se mělo jednat o spíše sekundární kritérium při výběru poskytovatele.

PR článek

Další články autora