- Komerční sdělení -aktualne
- Reklama -zprávy

Delta varianta by neměla mít na ekonomiku eurozóny výrazný vliv

Rychle se šířící delta varianta nového koronavirus bude mít pravděpodobně pouze omezený vliv na ekonomiku eurozóny. Ta zatím stále směřuje k výraznému růstu v tomto i příštím roce. Uvedl to ve středu hlavní ekonom Evropské centrální banky (ECB) Philip Lane.

Po nástupu infekčnejšieho delta variantu nového koronavirus ve světě se více analytici začali obávat nepříznivých důsledků na proces zotavování světové ekonomiky. Lane však takový pesimismus nechová. Jak řekl, díky zrychlená očkovacího kampani a opatřením v zdravotní oblasti je Evropa výjimkou, zatímco jiné země potýkají s větším vlivem variantu delta na zdravotní systém.

„Skutečnost, že delta varianta si nevyžádal rozsáhlejší protipandemické opatření a ty, které byly přijaty na lokální úrovni, byly dostatečně efektivní, naznačuje, že co se týká celkové ekonomiky (eurozóny), vliv (delta variantu) je zatím do značné míry limitován,“ řekl Lane.

Přibližně dvě třetiny obyvatel eurozóny už dostali alespoň jednu dávku vakcíny a většina z 19 států eurozóny pokračuje v základních opatřeních na udržení nového koronavirus pod kontrolou. Jde zejména o nošení respirátorů nebo roušek a dodržování odstupů. Jako Lane dodal, tento fakt spolu s lepšími než původně očekávanými výsledky za 2. kvartál znamená, že růst ekonomiky se udržuje zhruba na úrovni evidované v červnu, kdy ECB zveřejnila své ostatní ekonomické prognózy.

V té době ECB odhadovala, že letos vzroste ekonomika eurozóny o 4,6%. Příští rok oznámila ještě mírně zrychlení růstu, a to na 4,7%. „Řekl bych, že jsme se příliš nevzdálily od celoročních odhadů prezentovaných v červnu,“ dodal Lane.

Zároveň však upozornil na problémy, které mohou zasáhnout do tempa růstu ekonomiky eurozóny po pozitivním 2. čtvrtletí. Jde zejména o komplikace v dodávkách, které budou trvat pravděpodobně déle, než se původně očekávalo. Nakonec i samotný varianta delta, i když jeho vliv je omezenější než v případě předchozích vln pandemie, představuje pro ekonomiku určitý protivítr.

PR článek

Další články autora